Konkurs Google – są zwycięzcy z Polski !

Google Science Fair to ogólnoświatowy konkurs naukowy i techniczny. Spośród kreatywnych projektów nadesłanych przez dzieci z całego świata, wybrano 90 na poziomie regionalnym. W gronie szczęśliwców znalazło się dwóch młodych naukowców z Lęborka.

Czternastolatkowie Jan Tarraro i Borys Rzepa przeanalizowali negatywny wpływ metali ciężkich na człowieka i wykazali z pomocą pracowników naukowych zdolność makroglonu ramienicy kosmatej do ich bioakumulacji. Uczniowie skonstruowali też organiczną lampkę służącą do bioakumulacji metali ciężkich. Chłopcy na pewno nie mogą doczekać się kolejnego etapu! Spośród 90 regionalnych finalistów zostanie wybranych 20 finalistów globalnych, którzy pojadą 21 września na finał konkursu Google Science Fair do siedziby Google w Mountain View.

Wszystkie nadesłane projekty były bardzo oryginalne, kreatywne i pomysłowe. Dotyczyły między innymi wczesnego wykrywania chorób serca czy sztucznego nawadniania, były to także cyfrowy mikroskop binokularowy, oraz pasywne dwufunkcyjne kondensatory dostarczające wodę pitną. Pomimo dużego zróżnicowania, wszystkie projekty były bardzo ambitne, a powstałe na ich podstawie mechanizmy miałyby szczytny cel.

Partnerami globalnego konkursu Google Science Fair, są: Scientific American (Świat Nauki), Virgin Galactic, Grupa LEGO, National Geographic. W Polsce konkurs wspierany jest przez Centrum Nauki Kopernik – miejsce, które często i chętnie pozwala zaprezentować się młodym naukowcom z różnych dziedzin oraz Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Dołączamy się do gratulacji i życzymy dalszych sukcesów. A już 4 sierpnia ogłoszenie zwycięskich projektów!

Poniżej podajemy link do oficjalnej strony konkursu, gdzie znajdziecie dokładne informacje o projektach i ich twórcach: https://www.googlesciencefair.com/pl/competition

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz mnie do newslettera (możesz się wypisać w każdej chwili).