Jak radzić sobie ze spamem?

Nie znamy osoby, której nie przeszkadzałyby wiadomości w skrzynce mailowej zawierającej spam. Ta niechciana wiadomość jest nieodłącznym elementem korespondencji mailowej od połowy lat dziewięćdziesiątych. Czym właściwie jest spam i dlaczego jest wysyłany? I jak się ich pozbyć całkowicie lub zapobiec pojawianiu się ich na naszej skrzynce? Sprawdźcie w naszym artykule.

Czym jest spam?

Spam często nazywany śmieciami to wszystkie niepożądane i niechciane wiadomości wysyłane elektronicznie. Wiadomości te zazwyczaj wysyłane są hurtowo do wielu odbiorców i nieustannie wypełniają skrzynki odbiorcze na całym świecie. Większość z nich to niezamówione masowe wiadomości e-mail takie jak łańcuszki lub wiadomości handlowe. Przeważnie prosi się w nich odbiorców o zakup określonego produktu, ujawnienie danych osobowych, kliknięcie strony lub otwarcie załącznika.

Spamowanie wiadomości e-mail stanowi około połowy wszystkich wiadomości e-mial wysyłanych na całym świecie. Największym generatorem spamu na świecie jest USA. Niektóre kraje rok rocznie obniżają ilość spamu zalewającego skrzynki odbiorcze dzięki zwiększaniu przez dostawców sieci ochrony przed spamem.

Jakie są rodzaje spamu?

Większość nadawców spamu identyfikowana jest jako spamer. Korzystają oni z robotów spamujących lub botów. Wiele wiadomości wysyłanych jako spam zawiera podejrzane reklamy produktów, linki do stron phishingowych lub złośliwe oprogramowanie.

Najpopularniejszymi formami spamu są:

  • Reklamyprzeważnie podrabianych produktów znanych luksusowych marek lub nielicencjonowane leki. Typowa treść wiadomości spamowej może zawierać linki do pozornie bezpłatnych produktów, które następnie prowadzą do wypełnienia subskrypcji lub linki schematów szybkiego wzbogacenia się.

  • Oszustwa wiele wiadomości trafiających jako spam zawiera apele, ostrzeżenia lub historie, które wydają się bardzo realistyczne, ale w rzeczywistości są fikcją.

  • Wyłudzanie informacji ten rodzaj spamu występuję, gdy otrzymujemy e-mail od firmy przeważnie, jest to bank, który wygląda autentycznie. Odbiorca proszony jest o podanie danych osobowych, takich jak numery kont lub dane karty kredytowej, a także wszystkie hasła. W tym celu przestępcy tworzą strony internetowe, które prowadzą z wiadomości e-mail do strony bardzo podobnej do oficjalnej strony banku. Jeśli wprowadzimy swoje prywatne dane, wpadną one prosto w ręce przestępców.

  • Złośliwe oprogramowanie wiele maili sklasyfikowanych jako spam zawiera złośliwe oprogramowanie. Do tej grupy należą wirusy komputerowe, trojany oraz oprogramowanie szpiegujące. Otwarcie tych programów lub załączników umożliwia instalację złośliwego oprogramowania w systemie. Większość z nich jest usuwana przez dobre programy antywirusowe lub inne specjalne oprogramowanie.

Dlaczego otrzymujemy maile ze spamem?

Wielu użytkowników zastanawia się, dlaczego otrzymuje tak dużo spamu na swoją skrzynkę mailową. Spamboty i hakerzy przeszukują Internet w poszukiwaniu adresów mailowych. Gdy napotkają taki adres, zachowują go, żeby w przyszłości wysłać na niego spam. Również zhakowanie konto mailowe znajomych zasila listę mailową spamerów.

Często nieostrożność ze strony użytkowników prowadzi do tego, że spamerzy otrzymują informację, które są im potrzebne. Podczas rejestracji w sklepach internetowych czy na innych stronach, które wymagają podania adresu mailowego, operatorzy mogą zgodnie z warunkami, wykorzystywać dany adres mailowy w celach promocyjnych. Wiele stron jest skonfigurowanych tylko w celu gromadzenia danych do spamowania. Wzmianka o Twoim adresie mailowym na stronach internetowych, portalach społecznościowych, na forach, czatach czy w komentarzach może sprawić, że będą łatwym celem dla osób zbierających maile.

Jak chronić się przed spamem?

Nie da się całkowicie obronić przed spamem, ponieważ jest zbyt wielu spamerów, którzy wysyłają codziennie swoje wiadomości. Istnieje jednak kilka sztuczek, które pomogą nam zmniejszyć ilość otrzymywanego spamu. Podawaj swój adres mailowy, tylko wtedy, gdy jest to absolutnie koniecznie i zdecydowanie nie używaj go do rejestracji w nieznanych witrynach. W przypadku korzystania z mniej ważnych usług internetowych warto używać drugiego adresu mailowego, który nie jest wykorzystywany na co dzień w kontaktach z kontrahentami.

Unikaj również publikowania swojego adresu mailowego na stronach internetowych. Podaj adres mailowy tylko chronionym portalom i społecznościom oraz użyj zmodyfikowanej pisowni. Zamiast używania znaku „@” użyj wersji „(at)” lub „AT”. Niektórzy spamerzy mogą rozpoznać te zmiany, a nawet wygenerować z niego prawidłowy adres mailowy. Alternatywną metodą jest wyświetlanie adresu mailowego jako obrazu tekstu. Pamiętaj jednak, że nic nie ochroni Cię całkowicie przed spamem.

Filtr spamu

Filtry antyspamowe to rodzaj oprogramowania, które rozpoznaje niechciane wiadomości. Filtry te używane są na co dzień przez każdego dostawcę poczty elektronicznej i programy pocztowe. Wiele z tych programów osiąga to dzięki, automatycznej kontroli treści wiadomości e-mail. W tym procesie używana jest lista słów z typowymi wyrażeniami i frazami spamowymi. Żadna metoda nie może w pełni zagwarantować rozpoznania spamu, a filtry spamu klasyfikują zwykłą pocztę jako wiadomości promocyjne. Niemniej jednak niektóre maile ze spamem mogą trafić do zwykłej skrzynki odbiorczej.

Rozpoznanie i eliminowanie spamu

Jeśli spam nie jest wcześniej filtrowany, musisz go rozpoznać samodzielnie. W takim przypadku tylko fachowa obsługa poczty zapewni niezawodną ochronę. Wiele wiadomości e-mail można rozpoznać jako spam na podstawie ich tematów np. powiadomień o wygranej, obraźliwych treściach lub atrakcyjnych możliwościach oszczędzania. Gdy wiadomości te przechodzą przez filtr spamu, użytkownik powinien oznaczyć je jako spam. Przydzielając je do folderu spamu, filtr z koli uczy się automatycznie sortować nowe rodzaje wiadomości-śmieci.

Załączniki, jakie znajdują się w spamie, nie powinny być w żadnym wypadku otwierane. Treści spamowe zwykle kryją się za nieznanymi nadawcami i dziwnie brzmiącymi tematami.

Jeśli zawartość złośliwego oprogramowania zostanie przypadkowo otwarta, Twój komputer może zostać sprawdzony przez program antywirusowy. Celem oprogramowania jest rozpoznanie znanych wirusów, trojanów czy programów szpiegujących. Gdy złośliwe oprogramowanie spróbuje uzyskać dostęp do Twojego komputera, program antywirusowy go zablokuje. Żaden program antywirusowy nie może zapewnić pełnej ochrony, ponieważ programy te identyfikują i blokują tylko znane złośliwe oprogramowanie. Niemniej jednak program antywirusowy, należy do najbardziej podstawowych środków bezpieczeństwa komputera.

Należy pamiętać, że systemy operacyjne wymagają aktualizacji, aby móc powstrzymać wszelkie naruszenia bezpieczeństwa, w tym spam. Zaleca się wykonanie kopii zapasowej najważniejszych danych komputera na innym nośniku. Dzięki temu będziesz mieć przynajmniej kopię zapasową w przypadku uszkodzenia systemu przez złośliwe oprogramowanie. Jeśli chcesz chronić się w jak największym stopniu przed wiadomościami spamowymi i ich konsekwencjami, powinieneś użyć filtra antyspamowego, programu antywirusowego i utworzyć kopię zapasową. Najlepszą ochroną jest zachowanie ostrożności podczas otwierania podejrzanych wiadomości e-mail i nieumieszczanie adresu mailowego na podejrzanych stronach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *