Google Ads: zmiany w dopasowaniach ścisłych – sprawdź szczegóły!

Kolejna zmiana dotycząca Google Ads weszła w życie. Tym razem dotyczy ona dopasowania ścisłego, dzięki któremu słowa kluczowe były maksymalnie trafne w odniesieniu do zapytania użytkownika. Teraz zakres dopasowania ścisłego zmieni się i będzie obejmował znacznie więcej niż dotąd możliwości.

Już jakiś czas temu w materiałach publikowanych przez Google można było przeczytać wiele o nowej strategii opartej o machine learning. Dziś skutki nowej polityki możemy zobaczyć w Google Ads, gdzie za pomocą właśnie tej techniki dopasowanie ścisłe będzie mogło zostać przypisane nie tylko do konkretnego zwrotu, czy odmian frazy ale też do intencji zapytania.

Krótka historia dopasowania ścisłego

Jak sama nazwa wskazuje była to najbardziej szczegółowa opcja ustawienia fraz dostępna w systemie reklamowych Google. Początkowo używając nawiasów kwadratowych mogliśmy uzyskać dopasowanie w 100% zgodne z podanym słowem kluczowym. W kolejnych latach zaczęto jednak dopuszczać dodatkowe warianty. W 2014 roku w obrębie dopasowania ścisłego dostępne były także np. liczby mnogie oraz zapis zawierający błędy ortograficzne.

Nowe dopasowanie ścisłe

Dla wielu z nas ta zmiana równoznaczna jest z końcem istnienia dopasowania ścisłego, inni upatrują w niej nowych możliwości i lepszych wyników. Prawda jest taka, że dzięki machine learning system dopasowywać ma także przypuszczalnie odpowiednie zapytania użytkowników na zasadzie ich intencji. Analizowane będą także cel, jaki chce osiągnąć użytkownik wpisując dane wyrażenie w wyszukiwarkę oraz całościowe znaczenie zapytania.

Jak to działa?

W swoim artykule Google podaje przykład słowa kluczowego w dopasowaniu ścisłym [yosemite camping], do którego według nowych zasad odpowiedzią są ,,yosemite campground” i “campsites in yosemite.” Natomiast, jeśli system Google zrozumie, że cel zapytania jest inny niż słowo kluczowe, nie pasuje do niego frazy.

https://searchengineland.com/googles-exact-match-close-variants-expand-again-now-include-same-meaning-variations-305056

 

W przypadku frazy yosemit kemping dopasowaniami, które nie pasują do słowa kluczowego byłyby np. hotel yosemit lub motel yosemit, ponieważ takich miejsc szuka zupełnie inna grupa docelowa wyrażająca także odmienną intencję.

Po co ta zmiana?

Istnieje wiele zmiennych mając wpływ na wprowadzane nowości. Można by sądzić, że Google narzuca nam swoje podejście od planowania kampanii uniemożliwiając tym samym surowe ograniczenie fraz, które nas interesują. Tłumaczy to tym, że według badań ok. 15% dziennych zapytań pojawiających się w wyszukiwarce jest nowa, co oznacza, że tworząc listy słów kluczowych zawsze świadomie lub nie pomijamy część fraz, które potencjalnie są dla nas intratne.
Patrząc na to z innej strony widać, że kontynuując działania z wykorzystaniem machine learning Google chce lepiej poznać stopień trafności pomiędzy zapytaniem użytkownika a jego intencją, aby jak zawsze podkreśla, dawać użytkownikowi jak najlepiej dopasowane do jego potrzeb informacje zwrotne.

Nowy model dopasowania ścisłego ma też ułatwić pracę reklamodawcom. Dzięki szerszym zakresom doboru fraz do zapytań mają w prosty sposób, z wykorzystaniem maszyny, a nie własnej pracy znajdować nowe możliwości poprawiające efektywność kampanii.

Efekty zmian oceniać reklamodawcy z Wielkiej Brytanii będą mogli oceniać już w październiku. W kolejnych miesiącach zmiany mają być dostępne w pozostałych krajach. Nurtująca jest zacierająca się różnica pomiędzy dopasowaniem ścisłym a dopasowaniem do wyrażenia. Jedno jest pewne – warto jeszcze większą uwagę poświęcić raportom wyszukiwanych haseł i na bieżąco monitorować jakość zapytań uznanych przez Google jako trafne.

Źródło: https://searchengineland.com/googles-exact-match-close-variants-expand-again-now-include-same-meaning-variations-305056

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz mnie do newslettera (możesz się wypisać w każdej chwili).