Jak przygotować kampanię AdWords do wyszukiwania głosowego w 4 krokach

W 2017 roku jedno na pięć wyszukiwań na urządzeniach mobilnych wykonanych było za pomocą wyszukiwania głosowego. Blisko 70% z tych zapytań miało charakter konwersacyjny. Jako społeczeństwo wciąż budujemy, wątpliwą relację z naszymi urządzeniami, w związku z czym zaczęliśmy rozmawiać z nimi tak jakby by byli ludźmi. Nasze smartfony dostosowywane są z coraz większą dokładnością do rozpoznawania ludzkiego głosu. W zeszłym roku dokładność ta w wyszukiwarce Google wyniosła 95%, taką samą dokładnością pochwalić się mogą transkrybenci!

Wyszukiwanie głosowe, z każdym rokiem staje się bardziej popularne, przestajemy się dziwić widząc osobę rozmawiającą ze swoim telefonem komórkowym. Przewidywania wzrostu liczby wyszukań na komórkach pociąga ze sobą konieczność zoptymalizowania kampanii AdWords pod kątem zwiększającego się ruchu wyszukiwania za pomocą głosu.

Zastanawiacie się jak przygotować się do płatnych wyszukiwań głosowych? Na początek kilka kluczowych kwestii, o których należy pamiętać podczas wyszukiwania głosowego:

  • zapytania głosowe są zazwyczaj dłuższe, zwykle zawierają powyżej 5-6 słów,
  • wyszukiwanie głosowe jest przeważnie konwersacyjne, mają często formę pytań
  • pamiętać należy o pytaniach z terminami: jak, co, kiedy, dlaczego i gdzie?
  • mają większą wartość lokalną, dlatego pamiętać należy o frazach „blisko mnie”

Poniżej kilka kroków przygotowujących kampanie AdWords.

Krok 1: Należy sprawdzić czy nasze kampanie odbierają ruch z wyszukiwania głosowego.

W tym celu należy wyeksportować raport wyszukiwanych haseł z AdWords. Konto o dużym ruchu i zakresie 30 dniowym powinno być najlepsze, aby sprawdzić czy odbieramy jakikolwiek ruch głosowy. Po pobraniu należy wyfiltrować wyszukiwane hasła dla najpopularniejszych asystentów osobistych takich jak: Siri, Alexa czy OK Google.

Po tym kroku za pomocą programu Excel, należy odfiltrować wszystkie zapytania na sześć i więcej słów, ponieważ będzie to prawdopodobnie zapytanie o charakterze konwersacyjnym. Dłuższe zapytania mogą nie być na tyle wartościowe, aby dodać je jako słowa kluczowe. Jednak mogą dać obraz tego jaki zamiar mają nasi odbiorcy i jak reagować na ich intencje. Prawdopodobnie działanie to spowoduje rozwinięcie listy słów wykluczających, w związku z tym przejdziemy do 2 kroku naszej listy.

Krok 2: Dodawanie fraz wykluczających

Po przejrzeniu całej listy zapytań okazać się może, że niektóre zapytania głosowe mogą nie pasować do Twojej kampanii. Na przykład zapytanie „ok google, kto jest najsilniejszą osobą na świecie?”, może nie do końca być powiązane z Twoją kampanią. Dodanie więc wykluczających słów „najsilniejsza osoba” oraz „na świecie” zablokuje dalsze wyświetlenia o niskiej wartości dla Twoich kampanii.

Krok 3: Przejrzenie listy słów wykluczających

Jeśli macie starszą kampanię z długoletnimi danymi, możliwe, że w którymś momencie dodaliście wykluczające słowa oparte na zamiarach lub pytaniach. Aby w pełni wykorzystać wyszukiwanie głosowe należy rozważyć usunięcie następujących wykluczających słów: „jak” „blisko mnie” „kiedy robi” „gdzie ja”. Poszukać można również nazw popularnych asystentów takich jak Siri, Alexa, OK Google czy Cortana.

Krok 4: Utworzenie słów kluczowych dla wyszukiwania głosowego.

Pomimo, że słowa kluczowe w dopasowaniu przybliżonym i do wyrażenia, zaczynają wyłapywać wyszukiwania głosowe, prawdopodobnie nie przechwytują wszystkich zapytań o wysokiej wartości dla Twojej kampanii. Po przejściu przez krok 1 i przejrzeniu wyszukiwanych zapytań, powinniśmy wiedzieć w jaki sposób naszych usług szukają nasi idealni odbiorcy.

Korzystając z dłuższych wyszukiwań można zapewnić sobie jak największy ruch z wyszukiwania głosowego. Zacząć dodawać więcej słów typu konwersacyjnego, najlepiej w tych grupach reklam, które przynosiły nam najwięcej konwersji. Dzięki temu będziemy mogli wykorzystać wcześniejsze wyniki jakości, w celu porównania i dostosowania stawek na podstawie wcześniejszych konwersji.

Na przykład wyszukanie „znajdź pizzerie blisko mnie” będzie wyżej licytowane, niż „ok google znajdź najlepszą pizzerię w Lublinie”. Jednak dla właściciela pizzeri w Lublinie oba te wyszukiwania, mogły by być wartościowe. Pierwsza wyszukiwana fraza „znajdź pizzerie blisko mnie” ma ogromny potencjał do wyświetlania reklamy na mapach Google. Jednak, aby do tego wyszukiwania doszło należy pamiętać o dodaniu rozszerzenia lokalizacji w swoich kampaniach AdWords.

Należy wziąć pod uwagę, krótkie pytania kto? co? gdzie? gdy? jak? I dopasować je do terminów, które mogą prowadzić do naszej reklamy. Na przykład, gdy ktoś wyszukuję „gdzie jest najbliższa pizzeria?” prawdopodobnie będzie zainteresowany wyszukaniem „jak dotrzeć do najbliższej pizzeri?”

Po tych 4 krokach, analizie wyszukiwanych fraz i prostych zapytań do naszego IPA (Intelligent Personal Assistants), możemy rozpocząć testowanie nowych zapytań głosowych. Dane z raportu Google z maja 2016 zakładały 20% szans, że w niedalekiej przyszłości każde wyszukiwanie na urządzeniach mobilnych będzie wyszukiwaniem głosowym. Czy nie jest to idealny czas, aby wyprzedzić swoją konkurencję i zacząć już teraz testować wyszukiwania głosowe?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *