Linkowanie wewnętrzne – jak robić to dobrze?

Większość artykułów o linkowaniu wewnętrznym kończy się dyskusją jak skomplikowany jest to temat. Z jednej strony linkowanie stron jest proste i każdy powinien to robić. Z drugiej strony teoria, procesy i najlepsze praktyki linkowania wewnętrznego stają się niezwykle złożone. Jednak bez względu na to, jak trudne i zaawansowane by się to nie wydawało, ważne jest, żeby prawidłowo linkować strony internetowe.

Strategiczne linkowanie wewnętrzne to przydatna technika szczególnie w przypadku content marketingu. Jest to jedna z najprostszych dróg do zwiększenia wydajności pozycjonowania. Dodatkowo wewnętrzne linkowanie pomiędzy artykułami na blogu i innymi treściami na stronie można robić na bieżąco.

Co to jest linkowanie wewnętrzne?

Linkowanie wewnętrzne łączy jedną stronę witryny z inną stroną w tej samej witrynie. W linku wewnętrznym domena źródłowa i domena docelowa są takie same.

Jaki cel ma linkowanie wewnętrzne?

Linkowanie stron ma trzy główne cele:

  • pomaga w nawigacji strony
  • definiuje architekturę i hierarchię witryny
  • dystrybuuje uprawnienia do stron i klasyfikuje moc całej witryny

Linkowanie wewnętrzne wzmacnia ogólną wartość strony internetowej zoptymalizowanej pod kątem wyszukiwania. Zapewnia przejrzyste ścieżki dla robotów, długotrwałe sesje dla użytkowników oraz zwartą sieć stron i postów.

Poniżej przedstawiamy siedem głównych reguł związanych z linkowaniem wewnętrznym.

1. Tworzenie dużej ilości treści

Do utworzenia dużej ilości linków wewnętrznych potrzebujemy wiele podstron. Nie można skutecznie zrobić jednego bez drugiego. Gdy tworzymy dużo treści, łatwo będziemy mogli dodać dużo linków do tekstów. Im więcej linków do dużej ilości podstron, tym lepsza będzie strategia linkowania wewnętrznego.

2. Używanie tekstu zakotwiczenia

Linki wewnętrzne powinny wykorzystywać tekst zakotwiczenia, a nie obrazów. Linki do obrazów mogą być używane, jednak pod warunkiem, że nie są głównym źródłem linków, a obraz jest dobrze oznaczony i opisany tagiem ALT.

Właściwe zastosowanie kotwic zakłada użycie naturalnych, niezoptymalizowanych fragmentów zdań jako tekstu zakotwiczenia. Wystarczy podświetlić kawałek naturalnego tekstu i podlinkować.

3. Głębokie łączenie

Im głębsze linkowanie, tym lepiej. W skutecznej strategii linkowania należy unikać dwóch rodzajów linków wewnętrznych.
Linki na stronie głównej. Większość witryn ma zbyt wiele linków do strony głównej. Lepiej wzmacniać pozostałe strony, aby zwiększyć skuteczność pozycjonowania witryny, zamiast kierować użytkowników na stronę główną.

Drugim błędem jest linkowanie do zakładki kontakt. Jest to dosyć częsty błąd osób, które rozpoczynają swoją przygodę z content marketingiem. W ramach wezwania do działania na końcu tekstu pojawiają się często teksty w stylu „Zadzwoń do nas, aby dowiedzieć się więcej o naszych usługach!”. Następnie tekst ten jest linkowany do strony „Kontakt” za pomocą kotwicy „zadzwoń do nas”. Warto unikać linkowania wewnętrznego do stron, których główne menu nawigacji ma już linki.

Najlepsze, naturalne linki znajdują się głęboko w strukturze witryny.

4. Używaj linków, które są naturalne dla czytelnika

Linkowanie wewnętrzne wymaga ukierunkowanego na użytkownika podejścia do treści i informacji. Wartość linku jest drugorzędną sprawą w stosunku do kluczowego punktu, jakim jest dostarczenie unikatowej treści czytelnikowi.

Dodatkową korzyścią stosowania linkowania wewnętrznego jest to, że poprawia zaangażowanie użytkowników w witrynie. Gdy odbiorca zobaczy link wewnętrzny, który pasuje do kontekstu treści i go zainteresuje, prawdopodobnie kliknie ten link i przejdzie na inną podstronę. Może to być również link zewnętrzny, o ile będzie to coś, czym czytelnik będzie zainteresowany. Jeśli link będzie kierował do innej podstrony na Twojej witrynie, użytkownik zostanie dłużej i bardziej zaangażuje się w korzystanie z Twojej witryny.

Linki do treści są sygnałem zarówno dla wyszukiwarek, jak i użytkowników, że treści, do których odsyłamy są naprawdę dobre. Czytelnicy, odwiedzając Twoją witrynę, szukają unikatowych treści, czegoś co rozwiąże ich problem. W ten sposób pomożesz swoim użytkownikom, ale również skutecznie wspomożesz SEO.

5. Używanie odpowiednich linków

Strategia linkowania wewnętrznego musi mieć swój plan. Nie linkujemy tylko dla samego linkowania. Każdy link musi być odpowiedni dla kontekstu źródłowego linku.

Innymi słowy, jeśli posiadamy na stronie artykuł o karmie dla psów oraz artykuł o gniazdowaniu papug, nie powinniśmy tworzyć linków wewnętrznych, łączących te dwie strony. Nie zapewnią wzajemnego ulepszenia z wewnętrznego linkowania.

Jednak jeśli prowadzimy stronę o jedzeniu dla papug, może to być świetny link do artykułu o gniazdach papug. Są duże szanse, że szukający informacji o papugach trafią na obie strony, ze względu na możliwe nakładanie się treści, łatwo będzie można zrobić naturalny link wewnętrzny.

6. Używanie linków śledzących

Śledzenie linków to najlepszy sposób na zbudowanie wewnętrznej architektury linków do naszej strategii content marketingowej.

W przeszłości, jedną z teoretycznych strategii wewnętrznego linkowania było korzystanie z nofollow dla większości linków na stronie. Ten rodzaj tworzenia pozycjonowania na stronach nie działa jako strategia SEO.

Od 2005 roku wyszukiwarki porzuciły atrybut nofollow. Ideą, dla której stosowano nofollow było to, że linki nie powinny wpływać na ranking celu linku w wyszukiwarce. Linki te zmniejszały skuteczność niektórych rodzajów reklamy internetowej, ponieważ algorytm ich wyszukiwania zależy w dużej mierze od liczby linków do strony internetowej.

Pomimo zamieszania związanego z linkami nofollow większość ludzi uważa, że linki te mogą pomóc stronom uniknąć problemów z wyszukiwarkami. Jednak nie powinniśmy używać linków nofollow w naszej strategii linkowania wewnętrznego. Wartość linków musi płynąć swobodnie od wewnętrznych stron, a nie zostać zatrzymana przez nofollow.

7. Używanie rozsądnej liczby wewnętrznych linków.

W trakcie tworzenia kolejnych wpisów na blog czy nowych treści na strony nie potrzebujesz wielu linków wewnętrznych. Google według swoich instrukcji zaleca umieszczanie na każdej stronie rozsądnej liczby linków na stronie. Jednak nikt nie wie jaka liczba jest rozsądna.

Specjaliści od pozycjonowania są jednak zgodni i zalecają zwykle od trzech do czterech linków na stronie w zależności od długości posta. Niektórzy dla artykułów powyżej 1500 słów, bez paska nawigacji, dodają dużą ilość linków. Więc nie ma magicznej liczby, która powie nam ile powinniśmy dodać linków, żeby strona była chętniej odwiedzana przez użytkowników. Bardziej niż na ilości linków powinniśmy skupić się na jakości artykułu i dodaniu tylu linków, żeby były pomocne dla użytkownika.

Tworzenie potężnych bloków linków na całej stronie było popularne kilka lat temu na stronach biur podróży oraz agencji nieruchomości. Strony te przesycone były cenionymi słowami kluczowymi i bogate w linki wewnętrzne w pobliżu stopki. Nie było wtedy niczym niezwykłym spotkać ponad 50 takich linków w pobliżu stopki. Problem przy tego typu stronach polegał na tym, że strony internetowe z tysiącami podstron szybko mnożyły się w dziesiątki tysięcy spamerskich linków. Przez tego typu praktyki wiele stron zostało ukaranych karami od Google.

Wnioski

Linkowanie wewnętrzne tworzone zgodnie z powyższymi punktami jest proste, nie jest ani skomplikowane ani trudne. Dzięki spójnemu linkowaniu możemy osiągnąć lepsze wyniki w pozycjonowaniu naszej witryny. Warto cofnąć się i sprawdzić swoje podstrony, aby upewnić się, że posiadają wystarczające ilości linków wewnętrznych.

1 thought on “Linkowanie wewnętrzne – jak robić to dobrze?

  1. Dodałbym jeszcze poziom linkowania. To ważny aspekt często pomijany przy planowaniu struktury. W skrócie: dobrze jest mieć ważne strony podlinkowane możliwie blisko strony głównej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz mnie do newslettera (możesz się wypisać w każdej chwili).