Bezpieczny Facebook

Korzystamy z niego codziennie. Zastąpił popularne komunikatory i SMS-y. Facebook stał się nieodłącznym elementem naszego życia. Niektórzy wykorzystują go jedynie dla rozrywki, dla innych wiąże się także z pracą. Wszyscy jednak powinni pamiętać jak korzystać z niego w bezpieczny sposób. Dzisiaj zbierzemy dla Was najważniejsze informacje na ten temat.

Po pierwsze — zadbaj o odpowiednie hasło

Bezpieczne hasło to podstawa. Im dłuższe, tym lepiej, powinno zawierać minimum 8 znaków. Nigdy nie wybierajmy oczywistych haseł, takich jak nasze imię, data urodzenia, czy… numer telefonu! Unikajmy też popularnych fraz – „123456” i „qwerty”. Niby jasna kwestia, ale wiele osób nadal nie zawraca uwagi na odpowiednią ochronę swojego konta w sieci.

Nie dziel się danymi

Facebook, nigdy nie prosi nas za pośrednictwem maili o podawanie hasła do profilu. Gdy w naszej skrzynce pojawi się taka wiadomość, najlepiej ją zignorować. Zawsze sprawdzajmy też adres URL witryny przed zalogowaniem. Coraz częściej pojawią się strony podszywające się pod popularny serwis i wyłudzające nasze dane. Na pewno słyszeliście o tak zwanym phishingu. Jest to właśnie próba wyłudzenia naszych danych niezbędnych do korzystania z portalu. Oszuści wykorzystują ten sposób nie tylko w panelu logowania, ale także w prywatnych wiadomościach. Nie klikajmy w załączniki wysyłane od nieznajomych, zwracajmy uwagę na język wiadomości i powiązania linków.

Zabezpiecz profil

Głównym założeniem Facebooka była pomoc w nawiązywaniu nowych znajomości. Obecnie jednak wiele osób wykorzystuje informacje o nas w nieodpowiedni sposób. Warto zmienić ustawienia prywatności i upewnić się, że nasz profil nie jest dostępny publicznie. Jesteście ciekawi, jak inni widzą Wasze konto? Sprawdźcie to w opcji „wyświetl jako” dostępnej przy przycisku „zobacz dziennik aktywności”. Kolejna z oczywistych, a jednak często bagatelizowanych kwestii — dodawanie prywatnych informacji takich jak adres i numer telefonu.

Zastanów się…

Choć wielu wydaje się inaczej, w Internecie nie jesteśmy anonimowi. Niemiłe komentarze, nieprzyzwoite zdjęcia i treści prędzej czy później zostaną powiązane z naszą osobą. Nie chowajmy się za fikcyjnymi kontami, nie obrażajmy, nie hejtujmy. Jeśli jesteśmy pewni, że nie zrobimy czegoś w realnym świecie, nie róbmy tego także w Sieci.

Wyloguj się

Ręka do góry — kto notorycznie zapomina się wylogować? Oczywiście nie mamy tu na myśli wylogowań z własnego komputera czy telefonu. Pamiętajmy jednak o tym, gdy korzystamy ze sprzętu razem z innymi. Jeśli już zdarzy nam się to „małe” niedopatrzenie skorzystajmy z opcji wylogowania zdalnego. Aby to zrobić, wejdź w ustawienia konta, następnie bezpieczeństwo i logowanie > lokalizacja zalogowania. Zobaczymy tam listę urządzeń, z których bez problemu możemy się wylogować.

Zadbaj o komputer

Bezpieczeństwo na Facebooku, wiąże się bezpośrednio z zabezpieczeniem urządzeń, z których korzystasz. Aktualizuj program antywirusowy tak często, jak będzie to koniecznie. Jeśli zdarzy się nam kliknąć podejrzany link ze złośliwym oprogramowaniem, nasz antywirus powinien wykryć problem.

Facebook to niewątpliwie świetne narzędzie, ułatwiające komunikację, nawiązywanie znajomości, czy szukanie interesujących nas treści. Jak wszystko jednak ma swoje wady i może doprowadzić do nieprzyjemnych sytuacji. Korzystajmy z niego z głową, pamiętając o głównych zasadach bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz mnie do newslettera (możesz się wypisać w każdej chwili).